Lemmikud ja aastavahetus

Aastavahetus on peagi käes ning aeg on meelde tuletada, et ilutulestik ei tee kõiki rõõmsaks.
Kui meie jaoks on ilutulestik ilus ja võimas, siis meie lemmikute jaoks see nii ei ole.

Koerad kuulevad, näevad ja tunnevad lõhnu tunduvalt paremini kui inimesed. Koerad on erinevad – mõned on harjunud äkiliste paugatustega nagu näiteks jahikoerad, aga teistele võib see olla ehmatav ja hirmu tekitav. Paugukartus võib olla osaliselt mõjutatud geneetikast, aga enamasti on see seotud kutsikaeas ja elu jooksul saadud või saamata jäänud kogemustega.
Koerte jaoks on hirmsad nii võnked ja hääled, kuid ka nähtavad valgusplahvatused ning ilutulestikuga kaasnev väävlilõhn. Samuti võib olla koertele ärevust tekitav omanike teistsugune käitumine, joviaalne seisund. Ärevust võivad tekitada ka napsutanud inimesed, hõiskamine, karjumine ja muu selline tavapärasest erinev olek.

Kuidas tunda ära ärevat koera?
Ärevusele viitav käitumine on igal loomal erinev ja võib seisneda lõõtsutamises, närvilises haukumises-niutsumises, edasi-tagasi liikumises, peitumises, põgenemises, isutuses, veejoomise vältimises või hoopis liigses janus.
Meie kui loomaomanikud saame oma lemmikut aidata järgmiselt:

- Hoidke oma koera aastavahetuse eelsel ajal ja aastavahetusel toas või äärmisel juhul garaažis, kuuris või muus kohas, kus tal on turvaline olla.
- Jalutage oma koera 3-4 tundi enne aastavahetust rahulikus kohas.
- Tegutsege koeraga samal päeval rohkem – käige metsas jalutamas, tehke temaga trenni või muid aktiivseid tegevusi – selle jaoks, et õhtul oleks ta väsinud.
- Kui Teie koer kardab paaniliselt rakette, siis jalutusel kasutage võimalusel trakse (trakse ei ole võimalik hirmuhetkel ülepea tõmmata nagu kaelarihma).
- Kontrollige, kas Teie lemmiku mikrokiip on korralikult lemmikloomaregistrisse kantud ja et lemmiku kaelarihma või trakside sisse on kirjutatud tema, Teie nimi ja telefoninumber.
- Ärge jalutage oma koeraga rahvarohkes kohas.
- Ärge viige oma koera ilutulestikku vaatama.
- Ärge laske enda või teiste inimeste koerte juures ilutulestikku.
- Tagage kodus lemmikule omaette pesa, kus ta tunneks ennast turvaliselt ja jälgige, et joogivesi oleks koheselt tema juures.
- Tõmmake kardinad akende ette, et koer ei näeks hirmutavaid valgussähvatusi.
- Lülitage sisse televiisor, raadio või mõni muu helikandja, et toas oleks taustaheli, mis varjutaks ilutulestiku kärgatusi.
- Andke koerale muud meelepärast tegevust – kutsuge teda mängule lemmikmänguasjadega või peitke tubadesse või spetsiaalsesse mänguasja lemmikmaiuseid.

Koerad tajuvad lisaks ilutulestikule ka omaniku närveerimist. Seega kui koer on toas Teiega aastavahetust tähistamas, siis tegutsege nii nagu tavaliselt. Ärge andke ärevale koerale mõista, et muretsete tema reaktsiooni pärast. Olenevalt koerast, otsivad nad ilutulestiku ajal omanikuga kontakti või lähevad kuskile nurka peitu. Teie käituge tavapäraselt, rääkige rahuliku hääletooniga ja sügage oma lemmikut, et ärevust rohkem kontrolli alla saada.

Uuringutega on tõestatud, et koerad aitavad meil ja meie lastel saada üle ärevustest. Nimelt on leitud, et hambaprotseduuri juures viibiv koer alandab laste ärevust protseduuri ees. Samuti alandavad koerad stressi lastel, kellelt verd võetakse.

Koertel on tugev mõju meie tunnetele ja emotsioonidele ning sama kehtib ka vastupidiselt. Meie suudame ka koertele sisestada turvatunnet ja rahulolu.
Aastavahetus on see aeg, kus meie loomaomanikena peaksime olema oma koerte (ja kasside) turvaisikud ja võtma endile võetud kohustust väga tõsiselt.

Kui Te teate, et Teie lemmik satub ilutulestikest täiesti paanikasse või selgelt mitterahustatavasse  olekusse võib proovida ka teisi vahendeid. Kergete ärevuste korral võib saada abi rahustavatest feromoonidest, mis on saadaval nii kaelarihma kui ka difuusorina (näiteks Adaptil), alfa-kasosepiini, L-  teaniini ja L-trüptofaani sisaldavatest toidulisanditest (Zylkene, Adaptil Express jt), aga ka rahustavatest vestidest (Thundershirt).
Uurige lisa oma loomaarstilt.

Tugeva ärevuse all kannatavad koerad võivad abi saada rahustavatest ravimitest, kuid nende  vajalikkuse üle otsustab loomaarst.
Kui aastavahetus läbi, siis võiks alustada käitumisteraapiat, et koos käitumisterapeudiga püüda ärevust rohkem kontrolli alla saada.
Ilutulestik on üsna paljudele lemmikloomadele väga hirmutav ja suur emotsionaalne väljakutse.
Seetõttu hoidke oma lemmikuid toas, olge neile seltsiks ja vältige ilutulestikuaegseid jalutuskäike.
Samuti pidage meeles, et kui jalutate aasta esimestel päevadel mööda tänavaid, siis jälgige, et Teie koer ei astuks klaasikildudele või ei sööks ära mahajäetud raketipakendeid või muud janti, mida maha on jäetud.

Hoidke koerad ja kassid toas ning meeleolukat aastavahetust kõigile!

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Pühad koos lemmikutega

Järgmine

Koerte toitmisest

Jaga seda artiklit