Koerte vaktsineerimine

Koerte vaktsineerimisest

Vaktsineerimine ei tähenda „jooksupealt teostatavat lihtsalt“ süsti.

Vaktsineerimine on lemmiklooma (sama ka humaanmeditsiinis) immuunsüsteemi stimuleerimine, et see suudaks võidelda haigustekitajatega. Vaktsineeritud lemmikul tekib immuunsüsteemil mälu, mis tunneb ära haigustekitajad ja takistab nende levikut organismis. Ehk siis oma olemuselt on tegemist kehapoolse reaktsiooni tekitamisega kontrollitud keskkonnas, kontrollitud vahenditega (vaktsiinid, bakteriinid) ja eesmärgiks on tugev organism.

Eelduseks, et immuunsüsteemi „õppimine“ toimuks maksimaalse efektiivsusega (sealjuures ka maksimaalse ohutusega), on see, et organism oleks terve – ehk ei peaks võitlema vaktsineerimise ajal teiste haiguste ja/või haigustekitajatega.

Seetõttu peab enne vaktsineerimist teostama lemmikule põhjaliku kliinilise ülevaatuse, et välistada kaasuvad haigused.

Vaktsineerimine on kliiniline protseduur ja seda on mõistlik teostada kontrollitud keskkonnas - kliinikus või kliinikusarnastes tingimustes. Seda esiteks seetõttu, et vältida lemmiklooma stressi, mis tuleneb ümbritsevast keskkonnast (teised lemmikud, mööda sõitvad autod jne). Teiseks on väga keeruline teostada kliinilist läbivaatust lärmakas ümbruses. Asjakohased tingimused on olulised ka siis kui lemmikul tekib vaktsineerimisjärgne ülitundlikkusreaktsioon, mis vajab kiiret reageerimist ja esmaabiks vajalikke tarvikuid. 

VAKTSINEERIMISEST LÄHEMALT - eesmärgiks on vähendada ohtlike nakkushaiguste levikut, leevendada haiguste kulgu (või nende levitamist haigestunud loomade poolt) ja minimaliseerida ka inimeste nakatumist zoonoosidesse (haigused, millesse nakatuvad nii loomad kui ka inimesed). 

Kutsikate vaktsineerimist alustatakse tavaliselt 6-12 nädala vanuses. Olenevalt kutsika tulevasest elustiilist ja –keskkonnast. 

·         Kui vaktsineerimist alustatakse 6-8 nädala vanuses, siis  süstitakse kolm korda 3-4 nädalaste vahedega. Kusjuures viimane vaktsineerimine ei tohiks olla varem kui 16 nädalaselt.

·         Kui alustada kutsika vaktsineerimist 12 nädala ehk 3 kuu vanuses, siis sellisel juhul süstitakse ainult 2 korda 3-4 nädalase vahega.

·         Kutsikaea vaktsineerimise viimane vaktsiin ehk “booster” tehakse üks aasta pärast viimast kutsikana tehtud vaktsiini. 

Kui kutsika esmane vaktsineerimisskeem on korralikult tehtud, jätkatakse kordusvaktsineerimist tuumikvaktsiinidega 1-3 aasta järel, olenevalt lemmiku elustiilist, vaktsiini tootja soovitustest ja kohalikust seadusandlusest. 

Eestis on marutaudi vastane vaktsineerimine kohustuslik igal teisel aastal

Kohustuslik on vaktsineerida koeri marutaudi (Rabies – R märgis kleepsul) vastu.

Rangelt soovituslik on koeri vaktsineerida koerte katku (Canine Distemper Virus – tähis C või D), nakkava hepatiidi (Canine adenovirus-2, tähis H), parvoviiruse (Canine Parvovirus, tähis P), paragripi viiruse (Canine parainfluenza Virus, tähis Pi) ja leptospiroosi (Leptospirosis, tähis L) vastu. Vastavalt vajadusele ka Bordetella, herpesviiruse ja borrelioosi vastu. 

Enamikele inimestele on teada, et Eesti on marutaudivaba riik ning tihtipeale kohtab mõtiskusi, et miks peaks enam vaktsineerima marutaudi vastu. Marutaudi risk on Eestis olemas vaatamata marutaudivabale staatusele. Risk tuleneb riikidest, kus ei ole saavutatud marutaudivaba staatust ning millel on piirid Eestiga – metsloomade piiriületus ei ole kontrollitav.

Lisaks sellele on Eestis tasahilju levima hakanud ka koerte katk, mida on võimalik vaktsineerimisega ennetada.

Mida tuleks teha enne vaktsineerimist ? 

Vaktsineerimise eelselt on vaja lemmikule teha ussitõrje 7-14 päeva enne vaktsineerimist. See on vajalik, et lemmiku immuunsüsteem ei võitleks vaktsineerimise ajal parasiitidega, vaid tegeleks immuunvastuse loomisega. Juhul, kui lemmikul on esimese ussikuuri järgselt näha roojas/okses parasiite, siis peaks ussitõrjet kordama. 

Kui tihti vaktsineerida ?

Vaktsineerimise sagedus ja vaktsiinikomponentide valik oleneb Teie lemmiku elustiilist ja riskifaktoritest – seda saab hinnata loomaarst Teiega vesteldes :)

Üldine tava on selline, et täiskasvanud koera vaktsineeritakse marutaudi vastu 1-2 aasta järel. Kompleksvaktsiini tehakse 1-3 aastase intervalliga. Leptospiroosi vastu vaktsineerimine peaks toimuma igal aastal ning iga-aastane vaktsineerimine kennelköha vastu on samuti mõistlik.

Vaktsineerimise meelespea!

·         Vaktsineerimise eelselt teha lemmikule ussitõrje – lemmikule mõeldud ussirohi, mis vastaks lemmiku kehakaalule!

·         Vaktsineerida tohib AINULT tervet lemmikut!

·         Vaktsineerimisele eelneb lemmiku kliiniline läbivaatus!

·         Vaktsineerimine võiks olla tehtud tingimustes, kus on võimalik lemmiku tervist vajadusel jälgida.

·         Tehtud ja järgmised vaktsineerimised märgitakse lemmiku vaktsineerimistunnistusele või passi.

·         Marutaudivastane vaktsineerimine on Eestis kohustuslik! 

Järgmine
Koerte siseparasiidid

Lisa kommentaar

Email again: